Žemaičių krašto dainas sudainavo vilniečių "Laukis"

Vilniečių folkloro ansamblis „Laukis“ Kūlupėnų krašto žmonėms dovanojo koncertą, per kurį išskirtinai skambėjo mūsų kraštuose surastos, išgirstos ir įrašytos dainos.

„Buvo įdomu girdėti, kaip sostinės atstovų lūpomis skamba žemaitiški žodžiai, ir, reikia pripažinti, vilniečiams neblogai pavyko“, – teigė Kūlupėnų bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė, kurios pastebėjimu, „Laukiui“ pasisiūlius atvykti į Kūlupėnus, atsisakyti tokio įvykio ir nepasidovanoti tokio gero turinio koncerto būtų buvęs tikras nusikaltimas.

Šio folklorinio ansamblio, pasirengusio propaguoti įvairių šalies regionų kultūrinį paveldą, atstovai prieš 5 metus Kūlupėnuose, Salantų, Imbarės bei Darbėnų apylinkėse rinko tautosaką – surašė daugybę gražių dainų, pasakojimų, šokių, polkų, valsų, o išmokę gražiausius bei įdomiausius kūrinius įrašė kompaktinę plokštelę „Par gireli juojau“, kurią ir pristatė per koncertą Kūlupėnuose.

„Lankydamiesi pas kūlupėniškę šviesaus atminimo dainininkių dainininkę Moniką Karnauskienę vien iš jos „Laukio“ atstovai išgirdo bei įrašė 70 dainų. Tos dainos atgijo ir per vakaronę Kūlupėnuose, jų klausėsi ir specialiai į koncertą atvažiavusios Monikos duktė Zina bei anūkė Vaida“, – kad kūlupėniškiai bei aplinkinių kaimų žmonės neliko abejingi „Laukio“ koncertui, tvirtino J. Mačernienė.

Anot jos, „Laukio“ viešnagė Kūlupėnuose buvo dar viena proga kūlupėniškiams pademonstruoti tikrąjį bendruomeniškumą: priimti svečius pagelbėjo Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinė mokykla, žemaičių krašto kulinarinio paveldo vaišes, per kurias buvo patiekta tradicinio kastinio, šmakalo bei kitokių žemaitiškų valgių, suruošė bendruomenės moterys. „Vaikai, vadovaujami Dalios Puotrienės, parengė programą svečiams sutikti, pedagogė Regina Tilvikienė išaudė proginę juostą, o kulinarinį paveldą vilniečiams galėjome pristatyti dėka tų, kurie bendruomenei perveda 2 proc. fizinių asmenų pajamų mokesčio. Mums, bendruomenei, ši parama yra labai svarbi, juolab kad ir panaudojame ją prasmingais tikslais“, – teigė J. Mačernienė.

„Laukio“ kvietimu kūlupėniškiai neskubėjo skirstytis namo ir po koncerto dar smagiai pasibuvo, pasišoko ir kartu padainavo.

*

Tradicinės dainos, muzikos ir šokio įkvėpti ansamblio nariai savo veiklą pradėjo 2009 m. rudenį ir pasivadino „Laukio“ – žirgo su balta žyme kaktoje – vardu. Ansamblio nariai – tai įvairių profesijų ir įvairaus amžiaus žmonės, kilę iš skirtingų Lietuvos regionų. Ansamblio veikloje dalyvauja ir ansambliečių vaikai. Ansamblio repertuare – visų Lietuvos regionų folkloras. Tradicinių dainų bei instrumentinės muzikos atlikimo manierą ansambliečiai stengiasi perimti klausydamiesi archyvinių įrašų, kurių nemažai yra užrašę ir užrašo folklorinėse ekspedicijose. Ansamblio vadovė – Lijana Šarkaitė.

Audronė Puišienė - "Pajūrio naujienų" redaktorė

2015-10-27