Po mūs lietuvišku dangum...

Kūlupėnų kaimo bendruomenė praėjusį savaitgalį savojo ir aplinkinių kaimų žmones pakvietė pasibūti ir pasilinksminti tradicinėje vasaros šventėje „Po mūs lietuvišku dangum...“

Parama – finansinei naštai palengvinti

Šventę bendruomenė surengė bendromis jėgomis su Kūlupėnuose veikiančiomis įstaigomis bei organizacijomis – Kūlupėnų seniūnija, Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriumi, Motiejaus Valančiaus pagrindine mokykla, rengiant šventę talkino ir aktyviausi bendruomenės nariai. Organizatoriai ypač dėkingi Kūlupėnų seniūnijos ūkio reikalų specialistui Petrui Kazlauskui ir jo darbščių vyrų komandai, be kurių pagalbos būtų buvę sunku surengti šventę.

„Ši šventė – kaime vienintelis renginys, kuris pritraukia labai daug žiūrovų ir dalyvių, suburiantis norinčius pabendrauti ir prasmingai, kultūringai praleisti laiką, susitikti seniai nesimačiusiems ar susirasti naujų bičiulių, išgirsti vis kitus atlikėjus“, – teigė Kūlupėnų bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė.

Jos pastebėjimu, šventės kokybė reikalauja nemažai sąnaudų – lėšos reikalingos lauko scenos su įgarsinimu nuomai, muzikinei grupei pasamdyti, o šios paslaugos kasmet brangsta, ir bendruomenei tai – nepakeliama finansinė našta.

 „Susiklosčius tokioms aplinkybėms, pateikėme paraišką „Po mūs lietuvišku dangum...“ Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai, kuri mums skyrė 1 tūkst. 495 Eur. Šiuos pinigus ir panaudojome įgarsinimo, muzikos atlikėjo, transporto nuomos, programos dalyvių maitinimo paslaugoms iš dalies įsigyti“, – paaiškino projekto vadovė, bendruomenės pirmininkė.

Sportavo ne tik savi

Šventė prasidėjo sportinėmis varžybomis, kurios vyko visą dieną ir kuriose dalyvavo ne tik vietinis jaunimas, bet ir svečiai sporto entuziastai iš Gargždų, Darbėnų, Klaipėdos, Mosėdžio, Kretingos, Grūšlaukės, Kartenos, Vydmantų, Rietavo, Aleksandravo, Kurmaičių, Skuodo.

Kad Kūlupėnus „atrastų“ jų apylinkių ir kitų Žemaitijos regiono vietovių sportininkai, pasistengė Kūlupėnų seniūnijos sporto organizatorius rankų lenkimo treneris Kęstutis Bertašius, renginį išreklamavęs per socialinius tinklus ir asmenines pažintis.

Iš viso sporto šventėje dalyvavo per 300 įvairaus amžiaus sportininkų, jie varžėsi krepšinio „3x3“, tinklinio, futbolo, smiginio, rankų lenkimo virvės traukimo, svarsčio kilnojimo rungtyse, galiūnų rungtynėse, linksmai pasivaržyti kvietė smagi rungtis – stovint ant rąstų šiaudų prikimštu maišu nugalėti priešininką.

Krepšinio rungtynių nugalėtojais tarp 12 komandų tapo „Kurmaičiai“ (Edvinas Jagutis, Remigijus Bučkus, Egidijus Bučkus ir Mindaugas Rima), II v. užėmė „Eržilai“ iš Gargždų, III v. – „Kūlupėnai“.

Tinklinio varžybas laimėjo moterų komanda „Neneta“ ir vyrų „3K“ iš Kartenos, II v. ir III v. užėmė klaipėdiečių moterų komandos „Janora“ ir „Galaxa“, tarp vyrų antri buvo „Prano žaibas“ (Darbėnai), treti – EDLA iš Kretingos.

Futbolo nugalėtojais tarp 9 komandų tapo „Tie patys“ iš Kretingos, II v. užėmė „Mosėdis“, III v. – „Darbėnai“. Svarsčio kilnojimo rungtyje stipriausias buvo imbariškis Egidijus Zaleckis, 24 kg svarstį iškėlęs 90 kartų, II v., iškėlęs 85 k., užėmė salantiškis Valdas Grigaitis, III v. – Tauridas Žilinskis (70 k.) iš Darbėnų.

Rankų lenkimo dešine ranka rungties nugalėtojai ir prizininkai išsidėstė tokia tvarka: svorio kategorija iki 60 kg – I v. – Viktorija Tamušauskienė, II v. – Viktorija Domarkaitė (abi iš Kūlupėnų), per 60 kg – I v. – Ieva Užandinienė (Laiviai), II v. – Goda Motužienė (Kūlupėnai), III v. – Lina Berneckė (Rietavas); vyrų grupėje svorio kategorijoje iki 80 kg – I v. – Linas Pronskus (Skuodas), II v. – Edgaras Arlauskas (Salantai), III v. – Erikas Rudelis (Kūlupėnai); per 80 kg – I v. – Artūras Narvilas, II v. – Ernestas Kazlauskas (abu iš Kūlupėnų), III v. – skuodiškis Linas Pronskus.

Galiūnų varžybose nugalėjo gargždiškis Sigitas Mikutis, II ir III v. užėmė Kūlupėnų stipruoliai – Antanas Motužis ir Gediminas Mažeika.

Virvę traukė 4 komandos: I v. užėmė Gargždų „Kuršis“, II v. – „Kūlupėnai“ ir III v. – vietos „Dundulis“.

Smiginio rungties nugalėtojais ir prizininkais tapo: Lina Berneckė (Rietavas) ir Jonas Benetis (Kūlupėnai), II v. – Aina Žiaušienė (Kūlupėnai) ir Dovydas Piečia (Klaipėda), III v. – Jurga Abartytė ir Artūras Baltrimas iš Kūlupėnų. Linksmąsias rungtynes ant rąsto laimėjo kūlupėniškiai Stanislava Talmontienė ir Kęstutis Bertašius.

Buvo apdovanoti ir aktyvūs Kūlupėnų sportinio gyvenimo dalyviai: rajono mero Juozo Mažeikos padėka buvo įteikta rankų lenkimo propaguotojui šalies rungtynių nugalėtojui ir prizininkui, Kūlupėnų vardą garsinančiam apskrityje ir respublikoje, Kęstučiui Jokubauskui, už aktyvią sportinę veiklą ir pagalbą organizuojant sportinius renginius Kūlupėnų seniūnijoje Kūlupėnų seniūnė Rita Lubienė padėkojo Donatui Bumbliui ir Petrui Šadreikai.

Gaivina senąsias tradicijas

Sveikinimus ir linkėjimus kūlupėniškiams išsakė šventėje dalyvavę rajono meras Juozas Mažeika, Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, Kūlupėnų parapijos klebonas Mindaugas Nausėda, seniūnė Rita Lubienė, Kretingos rajono kultūros centro Meno skyriaus vedėja-etnokultūros specialistė Diana Brazdeikienė. Šventę vedė Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėja Jovita Rimkuvienė, pasirūpinusi menine muzikine visų poreikius atitinkančia šventės programa, jai talkino karteniškis saviveiklininkas Egidijus Mačernis.

„Vasaros šventė – didžiausias metų renginys Kūlupėnuose, reikalaujantis daugiausia minčių, idėjų, lėšų. Organizuojant šventę išsikėlėme tikslą išsaugoti ir puoselėti vietines tradicijas, kulinarinį paveldą, tarmę, papročius, folklorą. Džiugu, kad organizatoriai sulaukė talkininkų, savanorių. Bendruomenės nariai, ypač jaunimas, jaunų šeimų atstovai savanoriškai prisidėjo prie šventės organizavimo“, – gerus žodžius bendruomenės nariams skyrė J. Mačernienė.

Originaliai sceną, simbolizuojančią Lietuvos trispalvę, papuošė Jurgita Gricienė. Dovilė Višinskienė su savo komanda talkino, kviesdama šventės dalyvius parašyti linkėjimą 100- mečio proga Lietuvai ir Kūlupėnams ant Lietuvos žemėlapio, kurio kontūrus nupiešė Indrė Paulienė.

Vasaros šventės metu buvo suorganizuotos nemokamos veiklos vaikams: jie galėjo tapyti guašu ant paruoštos sienos, dalyvauti „Futboliuko“ varžybose, kurias savanoriškai vedė bendruomenės narė Inga Žiaušienė, nemokamai šėlti ant batuto – ši pramoga nupirkta iš bendruomenės centro surinktų 2 proc. lėšų. Nemokamos paslaugos šventėje, bendruomenės pirmininkės žodžiais, pasiteisina – tai vienija bendruomenės narius ir mažina socialinę atskirtį kaime.

Su nauja jėga ir didžiuliu užsidegimu tradicijas ir kultūrą kaime gaivina jaunimas: iš naujo mokosi tradicinių amatų, kepa naminę duoną, saldumynus, lieja sūrius, mezga, audžia, siuvinėja, velia vilną, drožinėja iš medžio. Vasaros šventės metu buvo sudarytos sąlygos vietiniams ūkininkams, amatininkams, liaudies meistrams prekiauti sava produkcija.

Kaimiškoje mugėje „Užsuk, nesigailėsi“ buvo galima įsigyti ekologiško Irinos ir Justino Zubių medaus, koriukų, saldžių Rūtos Domarkienės ir Stanislavos Zajenčiauskienės kepinių, buityje naudojamų Donato Lubio gaminių iš medžio, Reginos Tilvikienės austų juostelių, kaklaraiščių, gaminiais iš metalo stebino Rolandas Valančius. Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus direktorė Violeta Čėsnienė demonstravo, o norinčiuosius ir mokė austi, mokytoja Rasa Jazbutienė su talkininkų komanda vėrė gintaro apyrankes, o panorėjęs apyrankę galėjai susiverti ir pats.

„Jolitai ir Dariui Drąsučiams šventei padovanojus pačių užaugintą ėriuką, buvome „priversti“ virti sriubą, kuri gabių kulinarių Birutės Žvinklienės ir Irenos Benetienės dėka buvo labai gardi ir sulaukė ypač daug pagyrimų“, – žmonių parodytu bendruomeniškumu džiaugėsi bendruomenės pirmininkė.

Šventės dalyviai buvo vaišinami ūkininkų Laimos ir Mintauto Margių užaugintomis ką tik nuskintomis kvapniomis saldžiomis braškėmis.

Šventės dalyvius linksmino vietos saviveiklininkai – tautinius ir šiuolaikinius šokius šoko kūlupėniškės mergaitės, vadovaujamos Jurgitos Gricienės, o dainavo padedant vad. Onai Karnauskienei, dainomis taip pat džiugino moterų duetas „Deimantinė širdis“ – Žilvita Jundulienė ir Vilma Beržonskienė, Kūlupėnų kaimo kapela (vad. Stasys Jucys), Darbėnų liaudiška kapela „Ontrep“ (vad. Artūras Juška), saksofonu grojo Stasio Šimkaus konservatorijos studentas Donatas Vizgaudis. Šventės dalyviai iš arčiau susipažino su grupės X–Band kūryba. Šventėje daug dėmesio sulaukė ugnies šou programa „Ugningasis trio“, kurią bendruomenė galėjo pamatyti rėmėjų rūpesčiu, o dangų nušvietusį naktinį fejerverką kūlupėniškiams iš savo lėšų dovanojo jaunos šeimos.

---

Rajono mero Juozo Mažeikos padėkos buvo įteiktos ir Antanui Rapaliui – už pilietiškumą ir iniciatyvumą, puoselėjant ir saugant tautinį paveldą Kūlupėnų seniūnijoje – bei Rūtai ir Artūrui Domarkams – už gražios, darnios šeimos puoselėjimą, pavyzdingą vaikų auklėjimą bei aktyvią ir ilgametę visuomeninę veiklą Kūlupėnų seniūnijos bendruomenėje.

 

„P. n.“ informacija 2018-07-17