Amatai – kaimo kultūros pamatai

Įgyvendinant projektą „Vietos iniciatyvos kaimo plėtrai“, rudens lygiadienio popietę Nasrėnuose vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje buvo surengtas teminis susitikimas „Amatai – kaimo kultūros pamatai“. Susitikimo metu buvo pristatyti Kūlupėnų seniūnijos tautodailininkai, amatininkai, jų darbai, prisiminti liaudies meistrai net iškeliavusieji anapilin. Susirinkusieji galėjo ne tik išvysti kūrėjų darbus ar įsigyti jų gaminių, bet ir patys išbandyti amatų.

Kretingos kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėja Jovita Rimkuvienė žaismingai parodė, kaip kepti duoną, susirinkusiems išdalino po gabalėlį savo namuose keptos duonos, receptą bei raugą, kad patys pajustų tą malonumą. ”Duonoje yra daug gyvasties: juk grūdą, iš kurio duoną kepame, ir vėjas siūbuoja, ir lietus palaisto, ir saulė pašildo. O kiek daug meilės įdeda žmogus, kol tą grūdą pasėja, užaugina”,- kalbėjo kultūros darbuotoja.

Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos audimo būrelio mokytoja Regina Tilvikienė pristatė savo audėjų grupę ir pasidžiaugė aktyvia audėjų veikla. Muziejaus kluone renginio metu juostas audė jaunieji audėjai Aurimas Pilelis, Erikas Rudelis, Akvilė Sodytė, Viktorija Domarkaitė, Vilija Kniukštaitė. Anot mokytojos, audėjai tęsia tradiciją, kurią atgaivino prieš septynerius metus, kai vyskupo Motiejaus Valančiaus muziejuje buvo pradėtas vykdyti projektas „Audimo mokyklėlė“.
Vilnos vėlimo ypatybes renginio dalyviams atskleidė dviejų kartų atstovės - Antanina Skurdauskienė, parodžiusi iš vilnos veltą tūbą, ir Vilija Macienė, demonstravusi sausuoju būdu pagamintus papuošalus iš vilnos.

Susirinkusiems savo darbų parodą pateikė kūlupėniškis tautodailininkas Antanas Lubys. Iš savo tėvo, nagingo Kūlupėnų krašto tautodailininko Stanislovo Lubio, perėmęs amatą, jis tęsia tradiciją: 2009 metais Antano Lubio daromiems kryžiams, koplytstulpiams, skulptūroms, koplytėlėms, paveikslų ir veidrodžių rėmams, antlangėms, padėklams ir šaukštams suteiktas A kategorijos Tautinio paveldo produkto sertifikatas. Jo darbuose gausu ne tik tautinių, bet ir religinių motyvų. Bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė renginio metu teisingai atsakiusiems į pateiktus klausimus dalino medinius šaukštus gamintus kūlupėniškio Remigijaus Lubio, tautodailininko Stanislovo Lubio anūko.

Muziejaus kieme vyko tautodailininko Liudo Šopausko gaminių ekspozicija.

Renginio metu buvo galima įsigyti kūrėjų darbų. Per keletą minučių buvo išpirkti Nasrėnų senelių globos namuose gyvenančio Leono Jašmonto pinti krepšiai iš žilvičio. Anot senolio, kilusio iš Mažeikių rajono, vieną pintinę iš žilvičio neskubėdamas nupinantis per dvi dienas, nes greičiau tai padaryti nebeleidžianti sveikata. „Šis amatas paįvairina dieną, taip mažiau laiko praleidžiu prie televizoriaus“,- kalbėjo senolis, krepšius pinti išmokęs dar vaikystėje bepiemenaudamas.
Susipažinta ir su kitų šalių amatais, kurie mūsuose gyvuoja. Tapybos ant šilko pabandyti kvietė kūlupėniškė Rima Galuškinienė. Kiek trukus, susirinkusieji galėjo pasidžiaugti savo kūrybos darbu, kuris grožiu nustebino net juos pačius. Susirinkusieji buvo supažindinti su Almos Daškevičienės, naudojant sutažo techniką, pagamintais papuošalais.

Poezijos ir muzikos programa „Tarmie kap rogėnė douna“ susirinkusiųjų širdis glostė ir sušalti neleido Kretingos rajono kultūros darbuotojų kolektyvas. Teminio susitikimo pabaigoje visi galėjo pasivaišinti Žemaitijos kulinarinio paveldo valgiais, kuriuos pagamino Nasrėnų seniūnaitė Regina Simonaitienė ir muziejaus darbuotoja Vilija Čėsnienė.

Daugiau fotografijų fotoalbume

Taip pat galite peržiūrėti video įrašą iš renginio.